Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Bölüm Başkanının Mesajı

Merhaba,

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, üniversitemizin 1963 yılından beri lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim – öğretim faaliyetlerini sürdüren, yurtiçi ve yurtdışı projelerle bilimsel araştırmalar yapan donanımlı öğretim elemanı kadrosuna sahip bir bölümüdür.

Dünya üzerinde hiçbir bilim alanının amatör meraklıları astronomi alanındaki kadar çok değildir. Bu durum bölümümüz öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin bilim – toplum etkinlikleri düzenleme ve katılımında da en üst düzeye ulaşmaktadır.

Temel Bilimler arasında yer alan astronomi, aynı zamanda disiplinlerarası çalışmaların en büyük paydaşı konumunda bulunur. Astroarkeoloji, astrojeodezi, astronavigasyon, uzay madenciliği, adli tıp, uzay hukuku, uzayda tarım, uydu teknolojisi, astrofizik, astrokimya ve astrobiyolojinin yanı sıra sanatın içinde bile yeralmaktadır.

Bilimin halka ulaşmasında, fen derslerinin öğrencilere sevdirilmesinde pilot bilim dalı olarak kullanılan astronomiye yönelik görsel malzeme, alet ve dökümanlar bilime ve fene ilgi artışını sağlamaktadır.

En eski uygarlıklardan itibaren insanların tek ortak alanı olan  gökyüzü ve gökcisimleri uygarlıklar arası köprü olmuşlardır. İnsanlığın bu ortak noktası Uluslararası Astronomi Birliği’nin de sloganı olmuştur.

O zaman hep birlikte tekrarlayalım: Aynı Gökyüzü Altındayız.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Serdar EVREN

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkan V.