Çerez Örnek
canlı destek

TÜBİTAK Tarafından TEKNOFEST Kapsamında Düzenlenen Yarış/Yarışmalar

TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlediğimiz "Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları", "Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması" ve "Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması" başvuruları başladı. 
 
2005 yılından bu yana düzenlenen "Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları",üniversitelerimiz ve kamuoyunda alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmayı, ülkemizin batarya beslemeli araçlar teknolojisinde gelişimine katkı sağlamayı ve katılımcılara mesleki ve sosyal deneyim kazandırmayı amaçlamaktadır. Takımlara 40.000 TL'ye kadar destek, 50.000 TL'ye kadar ödüller verilmektedir. Elektromobil ve hidromobil kategorilerinde düzenlenen yarışlar, 19 - 24 Temmuz 2022 tarihlerinde Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilecektir.
 
2016 yılından bu yana sabit kanat ve döner kanat kategorilerinde düzenlenen "Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması" ile herhangi bir kategori ve görev tanımı olmaksızın katılımcıların tamamen hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki İHA'larla katılım imkanı sunan ve  bu yıl ikincisini düzenlediğimiz "Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması" gençlerimizi İHA teknolojilerine yönlendirmeyi, ülkemizin bu alanda sahip  olduğu bilgi ve tecrübeyi arttırmayı ve katılımcılara mesleki ve sosyal deneyim kazandırmayı amaçlamaktadır. Takımlara 18.000 TL'ye kadar destek,  50.000 TL'ye kadar ödüllerin verildiği yarışmalar, 9 – 14 Ağustos 2022 tarihlerinde Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.
 
 
Detaylı bilgi www.teknofest.org sayfasından duyurulmakta, başvurular https://www.t3kys.com/ sisteminden alınmaktadır. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2022'dir.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ