1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

BUGÜN “HARMAN” AY’INA DİKKAT EDİN!

ay.jpg

 

 Farklı kültürlerde o ay içinde gözlenen dolunayın bir adı vardır.  Kurt Ayı, Solucan Ayı, Çiçek Ayı, Kar Ayı,  Filizlenen Çimen Ayı, Çilek Ayı, Gök Gürültüsü Ayı, Harman Ayı, Avcıların Ayı, Mersin Balığı Ayı, Kunduz Ayı ve Uzun Gece Ayı gibi adlar alırlar. Bunlar dolunayın gözlendiği ay ve tabiat olayların çakıştığı durumlarda  verilmiş adlardır.

Bu ay “Harman” ayı olarak bilinen dolunay gökyüzünde olacak. “Harman” Dolunay’ı kuzey kürede yaşayanlar için sonbahar ekinoksuna (gündönümü) yakın olduğu dönemde ( 23 Eylül’e)  gözlenir. 2013 yılında “Harman” Dolunayı 18 Eylül’de gözlenebilecek. 

Çiftçiler bu dönemde yoğun olarak hasatlarını tarladan kaldırmaya uğraşırken gece geç saatlerde de Dolunay’ın ışığı yardımıyla çalışmalarını yapmaya devam edebilme olanağına sahip olurlar. Bu yüzden onlar için geceleri çalışma olanağı sağlayan dolunay “Harman Ayı” olarak anılır.

Ayrıca bu dolunayı özel kılan ekinoks dönemine yakın olmasından dolayı tam doğudan doğup batıdan batmasıdır. Bu yüzden  güneş battıktan sonra 180 derece doğuya baktığınızda ufuk çizgisinde yeni doğan dolunayı görebilirsiniz. Bu dolunay koca bir balkabağı rengindedir ve oldukça gizemli bir havası vardır. Böylece gökyüzü olaylarından zevk alan bir amatör gözlemci  için görsel ve romantik bir seyir keyfini sunmaktadır.

“Harman Ayına” özel kocaman bir balkabağı şeklindeki dolunay bugün güneşin batmasıyla doğudan belirecek. Günü güzel bir şekilde bitirmek isteyen herkes davetlidir. Bunun için yapmanız gereken bulunduğunuz yerden ve tüm günlük koşturmacalarınızdan biraz kendinize zaman ayırmak.  18 Eylül Çarşamba günü gün batımında dışarıya çıkın, başınızı doğuya çevirin ve ‘Harman Ayının’  tadını çıkarın. Hepsi bu kadar... İyi seyirler.

Bu haber Nasa’nın resmi sitesi olan science.nasa.gov’dan alınmıştır.